Чому буває день і ніч?
У давнину люди вважали, що Земля плоска й нерухома, а Сонце щодня робить навколо неї один оберт, щоб увечері сховатися за її краєм, і тоді настає ніч. Зараз уже навіть маленькі діти знають, що Земля, як і решта планет, кругла й постійно обертається навколо Сонця.
Окрім того, наша планета обертається навколо самої себе, наче дзига. Повний оберт навколо своєї осі Земля здійснює за 24 год (якщо точніше, то за 23 год 56 хв і 4 с). Саме цей час ми називаємо добою.
Але яким чином це пов’язано зі зміною дня і ночі? Вони змінюють одне одного тому, що земна куля підставляє Сонцю то один свій бік, то інший. На тому боці Землі, який обернений до Сонця, – день, а протилежний бік у цей час схований у затінку, тому там настає темний час доби – ніч.
Як дружити з рослинами і тваринами?
Рослини слід регулярно поливати і обприскувати, стежити за температурою і вологістю. При необхідності – підрізати, пересаджувати і повертати різними боками до сонечка. Потрібно точно знати, яке рослина в який час можна пересаджувати і підгодовувати. Як правило, перед пересадкою рослина краще не поливати кілька днів. Так не пошкодиш коріння. Всю детальну інформацію про будь-які рослині ти можеш прочитати в спеціальних книгах або запитати у садівників, агрономів, продавців квітів.
Про тварин теж слід дбати: годувати, вигулювати, мити, розчісувати, гладити і навіть розмовляти з ними. А ще їх можна дресирувати.
Чому треба дбати про молодших?
А тепер уяви себе на місці мурахи чи метелика. Здається, всі тільки й хочуть наступити на тебе чи зловити. Просто жах якийсь! Ні туди не проповзти, ні сюди не полетіти.Втім, малюки часто відчувають себе незатишно, навіть якщо вони не дуже маленькі за розмірами. Слоники тільки здаються великими. Насправді маленьким слоникам допоможе їх мама, поки вони не виростуть.Давай тепер визначимо, як саме потрібно допомагати молодшим і піклуватися про них. Малюки тільки починають своє життя, їм всього ще потрібно вчитися. Наприклад, прибирати кімнату, вигулювати собаку, поводитися за столом. Але це зовсім не означає, що тобі все потрібно робити за тих, хто молодший. Братиків і сестричок потрібно лише вчити і підтримувати. Вони дадуть відповідь своїми посмішками і щасливими оченятами. А виростуть і тебе чого-небудь гарному навчать.
Чому для тварин і рослин створюють заповідники?
Заповідник – спеціально створена людьми територія. Там можуть перебувати лише вчені, що спостерігають за тваринами, рослинами, повітрям, водою… Не зовсім правильно говорити, що заповідник створюють тільки для тварин або рослин. Вивчають також і всю територію або її окремі частини (наприклад, певна тварина або кілька їх видів, рослина, озepo). Полювати і відпочивати на цій території не можна, жити чи вести господарство – теж. Але в деякі частини заповідника можна ходити на екскурсії.
Бувають музеї-заповідники, в яких зібрані і вивчаються історичні цінності. Історична цінність – це будь-який предмет, будівля або частина природи, що збереглися з давніх часів.
Крім заповідників ще створюють заказники. Заказник – територія, на якій охороняється певна частина природи. Він створюється на кілька років або без визначення часу. Наприклад, вчені з’ясували, що в певній місцевості дуже мало зайців і багато вовків, які їх поїдають. Якщо не втрутиться людина, тут ніколи більше не будуть жити зайці.
Тому людям навіть можна полювати в цьому лісі, але тільки на вовків. І вбивати тільки по одному вовку за полювання (інакше зникнуть ще й вовки). Або можна, наприклад, ловити один вид риби і не можна ловити інший. Охоронятися в заказнику можуть не тільки тварини, а й рослина, ліс, озеро, болото і т.д.
Для охорони природи люди також придумали національні та природні парки. У Білорусі це, наприклад, Біловезька Пуща. У національних парках охороняють саму територію і унікальні об’єкти на ній. У тій же Біловезькій Пущі живуть рідкісні тварини – зубри. Національні парки відкриті для відвідування людей, короткого відпочинку і вивчення. Всього в світі більше 2600 національних парків. Уявляєш, як багато!
Бувають ще пам’ятники природи. Наприклад, дуже велике і товсте дерево, якому вже багато років, теж буде охоронятися, щоб його ніхто не пошкодив.
Рідкісні види тварин і рослин заносять в спеціальну книгу – Червону книги. Це для того, що-6и люди знали: таких тварин не можна вбивати, а рослини – зривати чи обламувати. Адже інакше ти і твої друзі ніколи не побачать більше тієї чи іншої квіточки або живої істоти…